A minőségi és a mennyiségi kékfrankos
Van egy szőlő, amit az összes olyan helyen termesztenek, ahol vörösbor előállítással foglalkoznak. Bár a konkrét eredete ismeretlen és csak legendákból lehet következtetni rá, a kékfrankos igazi értékké vált az országban.
Vigyázni kell, mert ha valamit az emberek nagyon megkedvelnek, akkor hajlandóak azt olyan mértékben termelni, hogy az már sokszor károsan hat a minőségre. A jóból is megárt a sok, ahogyan a régi mondás tartja. Ha valamit óriási mennyiségben akarunk készíteni, akkor másabb figyelem jut rá, ami gyakran ez odavezet, hogy a kezdetben kevesebb, de jobb minőség lassan átalakul több, de már nem annyira ízletes termékké.
Ez történt egy időben a kékfrankos esetében is, amikor finom aromájának köszönhetően, túl nagy figyelmet kezdett kapni és kicsit elhanyagolták azokat a részleteket a termelése és készítése során, amelyek igazi jelleget adtak neki. Szerencsére, felismerve a problémát, könnyen lehetett javítani a helyzeten. A Szekszárd, Sopron és Eger környékéről érkeznek az igazán kivételes kékfrankos borok, de ezek mellett, szinte mindenhol készítik az ország területén.